Toskánsko – to je i ostrov Elba

Až vás opékání na pláži přestane bavit nebo sluníčko zaleze za nečetné mraky, podívejte se po okolí. Sečtělejší asi ví, že zde asi 10 měsíců v roce 1814 pobýval Napoleon Bonaparte v nuceném exilu. Toskánsko má své ostrovy a ostrov Elba k nim patří. Byla by to  totiž věčná škoda se pouze válet s občasným smočením v příjemně vyhřátém Tyrhénském moři.

Ostrov Elba má zajímavou historii

Ostrov Elba znali už ve starověku Etruskové, kteří na ostrově těžili železnou rudu. Ostatně ti původně osídlili i Toskánsko. V tom poté pokračovali Římané okolo 480 př.n.l. Samotný název Elba se používá asi od 6. století. Na ostrově se vystřídali Saracéni, Pisané, Appiané a od roku 1603 i Španělé za vlády Filipa II. V roce 1802 ji dobili Francouzi, posléze se stala součástí Toskánského knížectví a od roku 1860 pak součástí sjednoceného Italského království.

Kam to vlastně jedeme?

Nevím jak vy, ale pokud někam cestují, vždycky se seznámím s místem předem. Kromě historie se podívám do mapy a samozřejmě i na okolí. U leteckých zájezdu je to snadnější, vysadí nás na letišti a pak přepraví na hotel. U cestování vlastním autem je však důležité vědět kam jedu a co nás čeká: tunely, trajekty, placené úseky i výluky. V neposlední řadě se podívám kam za výlety a nebo i zajímavosti v okolí.

Karlštejn nebo Bouzov znáte, ale co tak Villa Demidoff?

Na Elbě je památek samozřejmě víc než tato vila, kde mimochodem Napoleon pobýval taky. Jestli si při svém pobytu při vaší dovolené vyberete třeba hrad, pevnost, jeskyně a nebo třeba zvolíte procházku historickými centry měst, už to je rozhodně zpestření vaší dovolené. (jku, foto: kik)

elba villa demidoff